kinezi izvođači radova

Sunčana elektrana Korlat iduće godine započinje s radom, gradilište obišao Plenković

author
Hina
15. svi. 2025. 17:58
PXL_150525_132764138
Sime Zelic/PIXSELL

Kada započne s radom 2026. godine, SE Korlat će biti najveća sunčana elektrana u Hrvatskoj, dok će godišnja proizvodnja Energetskog parka Korlat biti dovoljna za opskrbu 100 tisuća kućanstva, istaknuto je u četvrtak na gradilištu te elektrane kod Benkovca, koje je obišao i predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Vrijednost investicije doseže oko 70 milijuna eura, instalirana snaga elektrane iznosit će 99 megavata, a priključna snaga 75 megavata, pri čemu će očekivana godišnja proizvodnja od 165 milijuna kilovatsati električne energije biti dovoljna za opskrbu oko 50 tisuća kućanstava, dok će ukupna proizvodnja budućeg hibridnog energetskog parka Korlat moći zadovoljiti potrebe za električnom energijom čak 100 tisuća kućanstava, istaknuto je u priopćenju Hrvatske elektroprivrede (HEP).

Uz predsjednika i članove Vlade te Upravu HEP-a na čelu s predsjednikom Vicom Oršulićem, obilasku radova prisustvovali su i veleposlanik NR Kine u Hrvatskoj Qi Qianjin, predstavnici izvođača radova, tvrtki Norinco International i Shandong Electric Power Engineering Consulting Institute (SDEPCI) te predstavnici Zadarske županije i Grada Benkovca.

„Hibridni energetski park Korlat jedan je od ključnih projekata u provedbi energetske tranzicije i dekarbonizacije, koji čine jedan od četiri strateška cilja hrvatske Vlade. Ovo ulaganje u solarnu elektranu dodatno će ojačati elektroenergetski sustav, s ciljem jačanja sigurnosti opskrbe za hrvatske građane i povećanja energetske neovisnosti Hrvatske“, rekao je predsjednik Vlade Plenković u izjavi koja se prenosi u priopćenju.

Sunčana elektrana na površini od oko 150 hektara

Kako navode iz HEP-a, SE Korlat se gradi uz postojeću vjetroelektranu u blizini naselja Korlat kod Benkovca, koja je u pogonu od 2021. godine i s kojom će činiti obnovljivi hibridni energetski park. Nakon prijave gradilišta u studenome prošle godine, u prosincu su počeli pripremni radovi, da bi krajem travnja počelo postavljanje nosača konstrukcije za ugradnju 160 tisuća fotonaponskih modula (panela).  Moduli će biti montirani na konstrukciju s jednoosnim sustavom praćenja Sunca, što će doprinijeti povećanju efikasnosti elektrane, navodi se u priopćenju HEP-a.

Projekt obuhvaća izgradnju sunčane elektrane na površini od oko 150 hektara, infrastrukture za priključak na 110 kilovoltnu prijenosnu mrežu te pomoćnog objekta za skladištenje i upravljanje energetskim parkom. Postupak izbora izvođača izgradnje te dvogodišnjeg održavanja proveden je prema pravilima Europske banke za obnovu i razvitak (EBRD), koja zajedno s Europskom investicijskom bankom (EIB) kreditira izgradnju elektrane u ukupnom iznosu od 62 milijuna eura. Krediti su, odlukom Vlade, u iznosu do 80 posto osigurani državnim jamstvom. Planovi za daljnji razvoj lokacije uključuju postavljanje baterijskog spremnika snage do 30 megavata i kapaciteta 90 megavatsati te dodatne sunčane elektrane od 40 megavata.

HEP-ovi projekti vrijednosti od gotovo 1,7 milijardi eura

U sklopu zelene tranzicije, istaknuli su iz HEP-a, u izgradnji i planovima imaju projekte ukupne snage veće od 1.500 megavata i ukupne procijenjene investicijske vrijednosti od gotovo 1,7 milijardi eura.

Riječ je o projektima hidroelektrana, reverzibilnih hidroelektrana, vjetroelektrana, sunčanih elektrana i baterijskih spremnika, koje HEP provodi i priprema s ciljem jačanja energetske neovisnosti i ugljične neutralnosti, u skladu s ciljevima Europske unije.

"U ovom trenutku na mreži imamo deset neintregriranih sunčanih elektrana, a sedam u izgradnji. Dodatnih je osam projekata u visokom stupnju razvoja, među kojima i sunčana elektrana Sukošan snage 45 megavata. U Zadarskoj županiji razmatramo mogućnost izgradnje obnovljivih izvora energije ukupne snage veće od 500 megavata i procijenjene vrijednosti ulaganja oko 420 milijuna eura. Izgradnja obnovljivih izvora i jačanje mreže u fokusu su naših investicijskih planova, koji samo u ovoj godini iznose rekordnih više od 830 milijuna eura. Značajan dio odnosi se na projekt modernizacije hrvatske distribucijske elektroenergetske mreže, vrijedan 286 milijuna eura, koji se financira sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti“, izjavio je predsjednik Uprave HEP-a Vice Oršulić.

Teme

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama
OSZAR »