LOVCI NA LAKOVJERNE
HAKOM objavio Katalog najčešćih prevara na internetu. Znate li što je Nigerijska prevara?

Početkom svibnja ove godine, brodsko-posavska policija objavila je priopćenje o prevari u kojoj je 74-godišnja žena iz Vrpolja ostala bez 22.000 eura.
Nju su prethodno, u više navrata, nepoznate osobe kontaktirale telefonski ili elektronskom poštom i uvjeravale da je ostvarila zaradu trgovanjem kriptovalutama. Ponudili su joj pomoć oko preuzimanja novca te je navodili da na više bankovnih računa isplati određene svote. Lakovjerna žena na koncu je ostala bez 22.000 eura.
Kako lakovjerni nasjedaju
Na sličan način koncem prošle godine bez približno iste svote - dvadesetak tisuća eura, ostala je i 69-godišnja Splićanka nakon što je internetskom prevarantu povjerovala da će joj poslati vrijedan paket ako mu prije toga uplati novac za poštarinu i troškove carine. Prevarant je s njom stupio u kontakt preko društvenih mreža kazavši joj da se nalazi negdje u Aziji te da će joj poslati paket s 900 tisuća eura. I ona je pristala da u više navrata i na više računa uplati novac koji nikad više nije vidjela, kao ni paket s gotovo milijun eura.
A prošle jeseni 74-godišnja Bjelovarka na sličan način nasjela je na priču prevaranta koji joj se javio preko društvenih mreža i predstavio kao djelatnik UN-a u misiji u Afganistanu. Obećao joj je romantičnu vezu, a usput je uvjerio da je zbog ratnih okolnosti ostao bez novca. Ona mu je na više računa uplatila pozamašnu svotu. Nakon što je Bjelovarka shvatila da je prevarena, javila joj se osoba koja ju je uvjerila da joj može vratiti novac, ali uz novčanu naknadu, pa je ova i njemu uplatila još novca. Nakon svega javio joj se i navodni liječnik iz Turske uvjerivši je da će joj pomoći s vraćanjem novca te je spojiti s FBI-jem. I njemu je uplatila novac te sveukupno ostala bez 28 tisuća eura.
Katalog prevara na Internetu
Svako malo u policijskim se izvješćima bilježe, a u crnim kronikama objavljuju vijesti poput ovih. Internet je očigledno oaza za prevarante koji vrebaju naivne ljude, pogotovo starije, zavodeći ih i nudeći im nevjerojatne financijske ili emocionalne aranžmane sve kako bi izvukli njihov novac.
Zbog takvih slučajeva, a radi boljeg informiranja građana i njihove sigurnosti na Internetu, HAKOM (Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti) na svojim je stranicama u suradnji s Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER) objavio Katalog prevara na Internetu.
Posebna kategorija u tom katalogu su Prevare neočekivanim novčanim dobicima, na kakve, po svemu sudeći, ljudi najčešće nasjedaju.
Ponavlja se nekoliko istih scenarija
"Ovakve prevare zasnivaju se na obavijesti o velikoj neočekivanoj svoti novca koju je žrtva osvojila ili naslijedila i traži se njegova pomoć u prijenosu tog novca jer napadač zbog različitih razloga (zakonskih ograničenja, korupcije lokalne vlasti, bolesti, itd.) to nije u stanju sam učiniti. Obavijest se najčešće prima putem elektroničke ili obične pošte, a sve više i preko društvenih mreža. Priča o umirućem milijarderu koji želi svoje bogatstvo proslijediti u dobrotvorne svrhe ili tvrdnja da je osoba koja primi njegovu poruku jedini živući nasljednik preminulog bogataša koji može pristupiti njegovom bankovnom računu, služe kao mamac za potencijalne žrtve. Posebno rašireni scenariji ovih prijevara su obavijesti o glavnom dobitku na nagradnoj igri/lutriji ili osvojenom putovanju na egzotičnu lokaciju, tipično praćeni zahtjevom da 'dobitnik' napadaču prvo dostavi svoje osobne podatke", objašnjava se na stranici HAKOM-a.
Scenarij je, kažu, u gotovo svim varijantama isti - navesti žrtvu da unaprijed plati novčanu naknadu radi podmirenja pravnih troškova za prijenos nasljedstva iz inozemstva ili kako bi mu bio isplaćen osvojeni dobitak odnosno pokriveni osnovni troškovi putovanja.
"Cijela prevara zasniva se na uvjeravanju žrtve kako je nužno unaprijed uplatiti naknadu jer će joj se to zauzvrat višestruko isplatiti", kažu.
Prevare neočekivanim novčanim dobicima
U Katalogu je navedeno pet vrsta prevara neočekivanim novčanim dobicima: lažni dobitak na lutriji, lažno nasljedstvo, lažno nagradno putovanje, prevare uz aktualne vijesti te takozvana Nigerijska prevara.
NIGERIJSKA PREVARA
Ova prevare nose taj naziv jer su prevaranti, javljajući se žetvama putem e-maila, ornske pošte, običavali predstavljati se kao biznismeni ili državni službenici iz Nigerije.
Na stranicama HAKOM-a za ovu vrstu prevara piše da se, bez obzira na pozadinsku priču, najčešće zasnivaju na zahtjevu za pomoć pri prebacivanju velike svote novca s bankovnog računa u drugu zemlju, a što prevarant zbog različitih razloga (zakonskih ograničenja, korumpirane vlasti, bolesti i sličnoga) nije u stanju sam učiniti. Potencijalne žrtve se, uz obećanje o izdašnoj naknadi za uspješno odrađeni posao, nastoji namamiti kako bi unaprijed poslale novac za plaćanje pravnih troškova prijenosa novca ili podmićivanje korumpiranih političkih dužnosnika. U ovoj prevari čak i nakon uplate novca žrtvi mogu stizati novi zahtjevi te je još dublje uvući u potencijalno smrtonosno kriminalno podzemlje.
PREVARE VEZANE UZ AKTUALNE VIJESTI
Cilj ove prevare je prikupljanje osobnih podataka korisnika i, eventualno, podataka o bankovnim karticama. Korisnika se obično navede da unese svoje osobne podatke na nekoj lažnoj web stranici. No, specifičnost ove prevare je u tome što se žrtvu motivira tvrdnjama da ima priliku dobiti novac zbog neke aktualne situacije u zemlji, regiji ili svijetu. Te su 'motivacije' često vezane uz neke dramatične događaje u svijetu, obično kao pomoć žrtvama potresa, poplava, ratova i sličnog.
LAŽNI DOBITAK NA LUTRIJI
Potencijalna žrtva zaprimi putem elektronske pošte poruku o ostvarenom dobitku na lutriji i zahtjev da napadaču dostavi svoje osobne podatke. Ukoliko žrtva proslijedi tražene podatke, dalje se od njega zahtjeva da se javi nekoj od europskih komisija za dobitke igara na sreću radi odobrenja isplate dobitka. No prije nego što to učini, od žrtve se traži plaćanje naknade kako bi dobitak mogao biti isplaćen. Čim žrtva uplati traženu svotu, prestaje svaki kontakt s druge strane.
LAŽNO NASLJEDSTVO
Potencijalna žrtva dobije obavijest o iznenadnom nasljedstvu koje može dobiti ako prethodno uplati manji iznos naknade za prijenos novca. I u ovom slučaju čim žrtva uplati traženi iznos, prevarant se više ne javlja.
LAŽNO NAGRADNO PUTOVANJE
Potencijalna žrtva prilikom pregleda web-stranice zaprimi obavijest o osvojenom nagradnom putovanju u popularno turističko odredište. Od nje se zahtijeva da ispuni obrazac s traženim osobnim podacima te uplati manji iznos novca, najčešće za navodno putno osiguranje, bez čega se nagrada ne može iskoristiti. I u ovom slučaju nakon uplate napadač se više ne javlja žrtvi.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare