Oglas

NAJNOVIJA PROCJENA

Evo gdje je u Europi najbolja kvaliteta vode za kupanje, na popisu i Hrvatska

author
N1 Info
29. lip. 2025. 09:51
Zadar
Sime Zelic/PIXSELL

Od Atlantika do Sredozemnog mora, Europljani mogu sigurno plivati ​​u većini europskih voda, prema najnovijoj procjeni voda za kupanje EU objavljenoj u petak.

Oglas

Preko 85 posto testiranih lokacija ispunjavalo je najstrože standarde kvalitete vode za kupanje EU-a za ‘izvrsnu’ kvalitetu prema podacima iz prošle godine, dok je 96 posto svih službeno priznatih voda za kupanje u EU ispunjavalo minimalne standarde kvalitete.

Procjena i interaktivna karta, koje je izradila Europska agencija za okoliš (EEA) u partnerstvu s Europskom komisijom, ističu gdje plivači mogu pronaći dobro upravljana kupališta u Europi.

Procjena testira prikladnost voda za kupanje, s naglaskom na praćenje bakterija koje mogu uzrokovati potencijalno ozbiljne bolesti, piše Green Euronews.

Ukupno je procijenjeno preko 22 000 lokacija za kupanje u svih 27 država članica EU-a, kao i u Albaniji i Švicarskoj. U pet zemalja – Grčkoj, Cipru, Bugarskoj, Austriji i Hrvatskoj – 95 posto ili više voda za kupanje označeno je kao vode za kupanje izvrsne kvalitete.

Samo 1,5 posto voda za kupanje u EU-u utvrđeno je kao loše kvalitete. Kvaliteta obalnih voda za kupanje općenito je bolja od kvalitete rijeka i jezera, prenosi tportal.

U 2024. godini oko 89 posto obalnih voda za kupanje u EU-u klasificirano je kao izvrsne, u usporedbi sa 78 posto kopnenih voda za kupanje.

Od Atlantika do Mediterana, većina europskih voda za kupanje izvrsne je kvalitete za kupanje kada se procjenjuju prema parametrima (Escherichia coli [E. coli] i enterokoki) koje zahtijeva Direktiva o vodi i otpadnim vodama (BWD).

Značajno poboljšanje

Kvaliteta vode za kupanje u Europi značajno se poboljšala u posljednjim desetljećima. To je zbog drastičnog smanjenja organskih onečišćujućih tvari i patogena koji su se prethodno ispuštali u netretirane ili djelomično pročišćene komunalne otpadne vode. Ova poboljšanja su rezultat kombiniranih učinaka:

  • Sustavnog praćenja i upravljanja uvedenog Direktivom o vodi i otpadnim vodama.
  • Velikih ulaganja u postrojenja za pročišćavanje komunalnih otpadnih voda;
  • velikih ulaganja u postrojenja za pročišćavanje komunalnih otpadnih voda.
  • Poboljšanja mreža otpadnih voda.

Zahvaljujući ovim kontinuiranim naporima, kupanje je sada moguće u urbanim i nekoć vrlo onečišćenim vodama.

BWD se fokusira na praćenje E. coli i enterokoka, važnih pokazatelja fekalne kontaminacije, što predstavlja rizik za ljudsko zdravlje zbog potencijalne prisutnosti patogena. Osim toga, toksično cvjetanje cijanobakterija, iako nije predmet kvantitativnog praćenja propisanog BWD-om, često dovodi do upozorenja protiv kupanja.

Međutim, kemikalije su također prisutne u vodi. Kvaliteta vode prati se i procjenjuje prema Okvirnoj direktivi o vodama (WFD) (EU, 2000.).

Izvješće je utvrdilo da još uvijek postoji značajno onečišćenje površinskih i podzemnih voda, koje nije obuhvaćeno praćenjem vode za kupanje, čak ni kada prelazi zakonske granice postavljene kako bi se spriječila šteta za okoliš.

Teme

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama
OSZAR »