"sramotna predstava"
Nova Trumpova zasjeda u Ovalnom uredu: Šalje li poruku stranim vođama?

Američki predsjednik Donald Trump je prigušio svjetla u Ovalnom uredu i južnoafričkog predsjednika Cyrila Ramaphosu pretvorio u 'metu' najnovije geopolitičke zasjede pred televizijskim kamerama.
U izvanrednoj sceni koju je Bijela kuća očito režirala zbog maksimalnog efekta, a koja podsjeća na posjet ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u veljači, Trump je suočio Ramaphosu s lažnim tvrdnjama o genocidu nad bijelcima u Južnoj Africi, uključujući navode o masovnim ubojstvima i oduzimanju zemlje.
Bio je to još jedan prikaz Trumpove spremnosti da Ovalni ured, povijesno mjesto časti za strane državnike, pretvori u prostor za javno posramljivanje čelnika iz manje moćnih država ili da ih stavi pod pritisak oko tema koje ga osobno opsjedaju, prenosi Reuters.
Trumpovo neviđeno korištenje predsjedničke pozornice za takve demonstracije moglo bi navesti strane čelnike da dvaput razmisle prije nego što prihvate njegov poziv, zbog straha od javnog poniženja, što bi moglo otežati jačanje odnosa sa saveznicima koje istodobno nastoji pridobiti i glavni suparnik Kina.
Patrick Gaspard, bivši američki veleposlanik u Južnoj Africi za vrijeme predsjednika Baracka Obame, izjavio je da je Trump sastanak s Ramaphosom pretvorio u sramotnu predstavu i napao ga lažnim snimkama i nasilnom retorikom.
"Sudjelovanje pod Trumpovim uvjetima nikada ne završi dobro ni za koga", istaknuo je Gaspard, sada viši suradnik Centra za američki napredak u Washingtonu.
Sastanak u Ovalnom uredu najavljivan je kao prilika za popravljanje narušenih odnosa između SAD-a i Južne Afrike, posebno nakon što je Trump uveo carine, te za smirivanje rastućih tenzija oko neutemeljenih optužbi za genocid nad bijelcima i ponude da prihvati bijele Afrikanere kao izbjeglice.
Nakon srdačnog početka sastanka, Trump je naredio da se svjetla priguše te prikazao video i isprintane članke koji su navodno dokazivali da su bijelci u Južnoj Africi progonjeni.
Ramaphosa, očito pripremljen da odgovori na Trumpove optužbe, ali vjerojatno ne očekujući politički teatar, ostao je pribran i pažljiv dok je pokušavao pobiti tvrdnje svog domaćina, no izbjegao je otvoreno kritizirati ili osporiti američkog predsjednika koji je poznat po tome da teško podnosi kritiku.
"Žao mi je, nemam ti za dati zrakoplov", našalio se Ramaphosa s osmijehom, aludirajući na luksuzni avion koji je Katar ponudio Trumpu kao zamjenu za Air Force One.
Njegov glasnogovornik Vincent Magwenya izjavio je za južnoafričku televiziju Newzroom Afrika da se vidjelo kako je predsjednik Ramaphosa provociran.
"Vidjela se namjera, ali nije upao u zamku", rekao je Magwenya.
Bijela kuća nije odmah odgovorila na pitanje je li sastanak bio insceniran kako bi Ramaphosu postavili vruća pitanja i bi li takvo ponašanje moglo odvratiti druge strane čelnike od sličnih posjeta.
Cameron Hudson, viši suradnik Centra za strateške i međunarodne studije u Washingtonu, rekao je da je televizirani dio sastanka bio poput cirkusa, ali nije prešao granicu u bijes ili žuč, pa nije skrenuo u potpuni kaos.
To je bila snažna suprotnost u odnosu na Trumpov sastanak s Zelenskim prije samo nekoliko mjeseci, koji se pretvorio u prepirku u koju su se uključili i predsjednik i potpredsjednik JD Vance.
Zelenski je, baš kao i Ramaphosa, došao pokušati obnoviti narušene odnose, u njegovom slučaju kako bi osigurao nastavak američke vojne pomoći Ukrajini u ratu protiv ruske invazije. No sastanak je brzo izmaknuo kontroli.
Iako je na sastanku s Ramaphosom bilo manje uloga u igri, Južna Afrika je važan politički i ekonomski akter na afričkom kontinentu, a Kina joj je najveći trgovinski partner, dok su SAD na drugom mjestu.
Južna Afrika, koja je prošla kroz stoljeća teške diskriminacije nad crnim stanovništvom tijekom kolonijalizma i apartheida, a postala višestranačka demokracija 1994. pod Nelsonom Mandelom, odbacuje Trumpove optužbe. Čiji nastup djeluje kao da je bio osmišljen za njegovu političku bazu, posebno ekstremno desne i bijelo-nacionalističke krugove koji već dugo promiču narativ o genocidu nad bijelcima u Južnoj Africi.
Isticanjem nepotvrđenih tvrdnji o nasilju nad bijelim farmerima i prikazivanjem zemljišne reforme kao rasnog progona, Trump je preuzeo retoriku popularnu u američkim ekstremno desnim krugovima.
Novi zakon o zemljišnoj reformi u Južnoj Africi, koji ima za cilj ispraviti nepravde iz doba apartheida, omogućuje izvlaštenje bez naknade kada je to u javnom interesu, primjerice, ako zemljište stoji neobrađeno. Međutim, do sada nije bilo takvih izvlaštenja, a svaka odluka može se osporiti na sudu.
"Ako je itko sumnjao da incident sa Zelenskim nije bio potpuno režiran od strane Bijele kuće, sada bi im trebalo postati jasno", rekao je britanski komentator vanjske politike Tim Marshall.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare