DVOSATNA RASPRAVA
MAPA, VIDEO / Ovo je pet najvažnijih zaključaka sa sastanka u Istanbulu

Ako ste propustili razvijanje današnjeg trilateralnog sastanka u Istanbulu, donosimo pet ključnih momenata. Isprva zamišljen kao prva prilika za izravne rusko-ukrajinske pregovore od 2022., pretvorio se u trilateralni sastanak objavom Putina da se na njemu neće pojaviti.
Isprva zamišljen kao prva prilika za izravne rusko-ukrajinske pregovore od 2022., događaj se pretvorio u trilateralni sastanak Putinovom objavom da se na njemu neće pojaviti. Podsjetimo da je na njegovu inicijativu događaj i organiziran.
Što trebate znati o pregovorima između Rusije i Ukrajine u petak?
Pregovori između Rusije i Ukrajine u Turskoj u petak su završili bez značajnog napretka, osim u pogledu najveće razmjene ratnih zarobljenika - njih 1000 iz svake od država.
Evo što trebate znati.
An agreement on a 1000-for-1000 prisoner swap has been reached at the talks in Istanbul - Defense Minister Umerov, the head of the Ukrainian delegation at the talks with Russia.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) May 16, 2025
This will be the largest exchange since the beginning of the war. https://t.co/A707vTttpQ pic.twitter.com/lDL7G48vEA
Rusija i Ukrajina razgovaraju
Činjenica da su timovi iz svake zemlje bili u istoj prostoriji bila je sama po sebi veliki napredak: zaraćene nacije nisu se službeno sastale od prvih tjedana invazije Moskve.
Kijev je poslao tim predvođen ministrom obrane zemlje, dok je moskovski tim predvodio pomoćnik Kremlja Vladimir Medinski.
Ministar vanjskih poslova Turske Hakan Fidan vodio je raspravu koja je trajala nešto manje od dva sata.
Moskva postavlja 'neprihvatljive' zahtjeve
Rusija je zahtijevala da Ukrajina mora ustupiti zemlju koja je još uvijek pod kontrolom Kijeva tijekom njihovih razgovora licem u lice, rekao je CNN-u izvor upoznat s pregovorima u petak, što je stajalište koje je Ukrajina dugo odbacivala.
Čelnici Velike Britanije, Francuske, Njemačke i Poljske nazvali su ruske zahtjeve u razgovorima "neprihvatljivima".
In Istanbul, Putin's envoy demands continuation of the "Istanbul talks of 2022". The Russian demands are exactly the same (Ukraine gives up sovereignty), despite the fact that Russia occupied 27% in April 2022 and occupies merely 18% in May 2025. Delusional. pic.twitter.com/w4fWUv1PAX
— Konstantin Sonin (@k_sonin) May 16, 2025
The demands presented by the russian Federation during the negotiations are unacceptable, according to Ukrainian Foreign Ministry spokesperson Tykhy.
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) May 16, 2025
He also confirmed that the russian Federation had put forward new demands during the negotiations, but the content of the… pic.twitter.com/zpUyfoE6fn
Što se sada događa
Rusija je rekla da će svaka zemlja sada "predstaviti svoju viziju mogućeg budućeg prekida vatre" nakon rasprava, nakon čega će se dvije strane ponovno sastati.
Izgledi za potencijalne izravne razgovore između ruskog predsjednika Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog također su istaknuti, prema ukrajinskom timu.
Razmjena zatvorenika
Došlo je do određenog napretka u još jednoj točki rasprave u petak: i Rusija i Ukrajina rekle su da su pristale na razmjenu zatvorenika velikih razmjera, kojom bi bilo oslobođeno 1000 zatvorenika u svakoj zemlji, prenosi CNN.
Čelnici zovu Trumpa
Zelensk je razvoj događaja pratio iz Albanije, Tirane, gdje se pridružio europskom summitu.
Ukrajinski čelnik, kojem su se pridružili čelnici Velike Britanije, Francuske, Njemačke i Poljske, nazvao je američkog predsjednika Donalda Trumpa nakon završetka razgovora, a Zelenski je rekao da se “pritisak na Rusiju mora održavati sve dok Rusija ne bude spremna prekinuti rat”.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare