
Rusija je i noćas raketirala Kijev i još nekoliko ukrajinskih gradova. Mirovni proces koji je pokrenuo SAD čini se da je zašao u slijepu ulicu. Europa se nastavlja naoružavati, a u tom procesu najviše je odmaknula Poljska. Ona na vojsku troši razmjerno, više čak i od SAD-a.
Nije prvi put. Iz Poljske stižu prizori kakvi su stizali iz Ukrajine u mjesecima pred rusku invaziju. Dok se u europskoj javnosti vode rasprave o izvještajima tajnih službi i procjenama može li Rusija napasti ili ne, neke građanke i građani bez vojnog iskustva prijavljuju se na tečajeve kako bi ublažili osjećaj bespomoćnosti i pasivnosti.
"Tjeskoba raste. Imam osjećaj kao da iza naših leđa stoji neka opasnost. Ako Poljska i ne bude napadnuta, ali budu baltičke zemlje, Poljska će biti uključena", izjavila je Katarzyna Swiatek, administratorica.
Poljskoj nisu trebali pritisci iz SAD-a. Već sada na obranu troši gotovo pet posto BDP-a. Ima najmnogoljudniju vojsku u europskom dijelu NATO-a. Koja je još uvijek nekoliko puta manja od ukrajinske, a pogotovo od ruske. Poljska vlada želi je više nego udvostručiti, doći do pola milijuna ljudi pod oružjem. Uz to želi imati više milijuna treniranih pričuvnih vojnika, piše Dnevnik.hr.
"Postići ćemo sposobnost da obučavamo 100 tisuća volontera u jednoj godini, 2027. A oni jesu... I uvjeren sam da volontera neće nedostajati", tvrdi poljski premijer Donald Tusk.
"Do izbijanja rata u Ukrajini nisam ni pomišljao na vojsku ili ovakve treninge, ali... Smatram se domoljubom i vremena su takva da građani trebaju trenirati kako bi u slučaju prijetnje znali kako se ponašati, kako djelovati", govori Zbigniew Gorski, 46-godišnji trgovac.
Treninge organizira ministarstvo obrane. Vlada Donalda Tuska smatra da može postići zadane ciljeve bez vraćanja obveznog vojnog roka, koji je ukinut 2008.
"Poljskoj prisutnost vatrenog oružja nije normalna stvar. Nemaju ga svi kod kuće, niti idu na streljanu. Stoga ovdje imamo mogućnost podučavati ljude osnovnim vještinama", izjavio je Jakub Jura, časnik za kadete.
Naoružavanje i militarizacija društva nemaju potporu svugdje u Europi. Zagovornici u Poljskoj naglašavaju da za razliku o drugih zemalja, Poljska nema tampon zonu, već izravnu granicu s Rusijom, ali i Bjelorusijom - i Ukrajinom. U kojoj je rusko raketiranje i noćas bilo toliko teško i blizu Poljskoj da je iz predsotrožnosti ponovno digla borbene avione.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare