KOČENJE EUROPSKOG PUTA
VIDEO / Picula o Vučiću: Oni koju kucaju na vrata EU-a nemaju što raditi na Crvenom trgu

Odlazak Aleksandra Vučića u Moskvu događaj je koji se sada nije smio dogoditi jer politika proširenja Europske unije ima smisla, postoje zemlje koje napreduju prema EU, ali Srbija, nažalost, nije jedna od njih, smatra Tonino Picula, izvjestitelj Europskog parlamenta.
Svrstavanje uz Putina
Tonino Picula smatra da je dobro što je predsjednik Europskog vijeća Antonio Kosta posjet ovoj regiji započeo u Beogradu, jer "ima puno tema o kojima treba razgovarati".
"Jedan od njih je svakako odlazak srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića u Moskvu i njegovo faktičko svrstavanje uz Vladimira Putina jer, kao što znamo, cijela ova parada nije organizirana, prije svega, da bi se obilježila pobjeda nad fašizmom, nego da se zapravo ispita u kojoj mjeri sam Putin uživa podršku pojedinih svjetskih lidera.
Vučićeva izloženost kritici više je nego jasna, pogotovo prije nego što su iz Europske unije stigla upozorenja da oni koji kucaju na vrata EU i koji smatraju se demokratskim državama, nemaju što raditi u ovom trenutku na Crvenom trgu”, rekao je Picula.
Srbija od 2012. malo napredovala
Picula je rekao da je posjet Moskvi izazvao dosta otpora prema mogućnostima ove vlade da ukloni blokade na europskom putu.
Podsjetio je da je Srbija od 2012. godine, otkako ima status kandidata, malo napredovala.
Prema njegovom mišljenju, kad je riječ o otvaranju klastera tri, službeni Beograd nema puno razloga za optimizam.
Dobri su svi razgovori opozicije sa EU parlamentarcima. Dobra je vožnja bajsevima do Strazbura. Dobar je i ovaj maraton do Brisela. Dobri su svi razgovori EU parlamentaraca i studenata.
— Vladimir🥋 (@samuraj016) May 13, 2025
Dobra je i rezolucija EU parlamenta. Dobro je sve to predstavio Picula, dobro je to odradila i… pic.twitter.com/1s8FjzwHy1
Vučićev odlazak u Moskvu
“Vučićev odlazak u Moskvu nije sporedni događaj, on se dogodio u trenutku kada se nije smio dogoditi, kada politika proširenja za neke zemlje ima smisla i one napreduju, ali među njima, nažalost, nije Srbija”, dodao je.
Prije nekoliko dana u Europskom parlamentu usvojena je rezolucija koju je Picula predložio o Srbiji. Zastupnici Europske pučke stranke većinom su glasovali za tu rezoluciju, iako su ranije bili pomalo kočničari kada je riječ o kritikama koje su iz Bruxellesa upućene režimu u Beogradu.
Vremena su se od Merkelice - promijenila
Picula je podsjetio da je SNS pridružena članica Europske pučke stranke.
"Vremena su se jako promijenila u odnosu na prije 10 godina i vrijeme Angele Merkel... Što će biti u bližoj budućnosti, hoće li Europska pučka stranka možda reagirati na pridruženo članstvo SNS-a, to je još uvijek otvoreno pitanje. Neke navike, neke postupke je očito teško promijeniti, ali je doista indikativno koliko su kolege iz ove stranke podržali vrlo kritičan dokument prema Vučićevom Beogradu", rekao je.
Picula je podsjetio da je Vučić imao vrlo kontradiktorne izjave kada je riječ o mogućnosti ulaska Srbije u EU, te da očito računa i na Rusiju i Kinu.
Otvoren i srdačan razgovor s predstavnicima studentskog pokreta iz Srbije danas u 🇪🇺EP.
— Tonino Picula (@TPicula) May 13, 2025
Reakcije ovih mladih ljudi na mnoge elemente duboke političke krize, za koju je najodgovornija trenutna vlast, definirat će budućnost Srbije.@TheProgressives @SDPHrvatske pic.twitter.com/uOASRdgLsr
Picula razgovarao sa studentima
"Nama koji ocjenjujemo napredak pojedinih zemalja kandidata to nije promaklo. Sad je samo pitanje hoće li ovaj Vučićev stav uz Putina možda biti argument nama koji zagovaramo nešto oštriji odnos prema Vučiću, jer to kompromitira politiku proširenja, jer politika proširenja je naravno bazirana na poznatim kopenhaškim kriterijima, ali ne zaboravimo da su to temeljne vrijednosti, kolike su šanse da se zemlje da se približi EU", rekao je.
Picula je rekao da je danas u Europskom parlamentu imao priliku razgovarati sa skupinom studenata iz Srbije.
"Ostaje za vidjeti koliko će uspjeti poljuljati rigidni odnos nekih briselskih institucija prema Srbiji, ali njihov dolazak nije bio potreban svima koji su stvarno zainteresirani za situaciju u Srbiji. Odavno znamo tko je tko.
Danas sam na tom sastanku povezao njihov maraton od Srbije do Bruxellesa s maratonom procesa pristupanja članstvu u Europskoj uniji. Izrazili smo veliko poštovanje prema onome što rade. Moramo reći da pristupni put nije toliko utrka s drugima, koliko utrka sa samima sobom, ostaje za vidjeti kako će se i u kojoj mjeri ova duga politička kriza u zemlji riješiti", zaključio je.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare